Nauka śpiewu i trening wokalny

Moją pasją jest praca z wokalistami. Od lat nabywam wiedzę teoretyczną jak i praktyczne umiejętności w zakresie nauczania i rozwijania nowoczesnych, jak i tradycyjnych technik śpiewu, które z radością przekazuję innym. Ta praca sprawia mi wiele satysfakcji. Stale przygotowuję zespoły i solistów do udziału w konkursach, organizuję koncerty.

Singart - Studio Wokalne Dominiki Płonki

KaiaNWspieram też wszelkie inicjatywy popularyzujące śpiew i śpiewanie. Działając w amerykańskim stowarzyszeniu International Voice Teachers of Mix (www.ivtrom.org) organizuję warsztaty wokalne, konferencje i seminaria naukowe dla wokalistów, aktorów i innych osób pracujących głosem, a także szkolenia dla nauczycieli śpiewu. Stale podnoszę swoje kwalifikacje, szkoląc się u najlepszych specjalistów w dziedzinie nauczania śpiewu, foniatrii i logopedii, aby lekcje, jakich udzielam, były na najwyższym poziomie i spełniały oczekiwania każdego wokalisty. Prowadzę warsztaty w kraju i za granicą, biorę czynny udział w konferencjach dla nauczycieli śpiewu.

Założyłam i prowadzę studio wokalne Singart (www.singart.pl) – tu pracuję z profesjonalnymi wokalistami, przygotowując ich do pracy na scenie, ponadto współpracuję z licznymi instytucjami w ramach organizacji i prowadzenia warsztatów wokalnych oraz działalności koncertowej.

Gdzie i kogo szkolę?

Prowadzę cykliczne warsztaty wokalne w różnych miejscach: jestem regularnie zapraszana przez zespoły, chóry i koła wokalne działające przy domach kultury i innych instytucjach. W czasie warsztatów przeprowadzam wykład, a następnie - indywidualne lekcje śpiewu, w czasie których każdemu z osobna dobieram ćwiczenia do jego głosu i nagrywam zestaw ćwiczeń do powtarzania w domu

Ja-warsztatyGliwiceProwadzę również próby zespołów – zajęcia pokazowe dla dyrygentów i instruktorów. Szczególną uwagę zwracam na takie elementy śpiewu zespołowego, jak: spójna, wyrównana barwa w całym zespole, ujednolicenie samogłosek, a następnie wybór barwy głosu oraz odpowiednia stylistyka wokalna w danym utworze.

Przede wszystkim jednak regularnie współpracuję z wokalistami, zarówno z młodzieżą, jak i profesjonalistami: zespołami, solistami i śpiewającymi aktorami. Pracuję jako konsultant wielu koncertujących wokalistów. Zespoły, z którymi współpracowałam lub nadal pracuję, to m.in.: Hajva (rock), As Night Falls (gotyk), Dash (pop), Jahoo (reggae), Josephine (pop/rock/alternative), Bad Request (rock), zespół Akord (muzyka klasyczna), Sąsiedzi (folk&szanty), North Cape (a cappella) Banana Boat (a cappella), oraz oczywiście młodzi soliści pracujący ze mną w gliwickim MDK. Współpracuję również z Gliwickim Teatrem Muzycznym: w 2015r. byłam odpowiedzialna za przygotowanie wokalne artystów w spektaklu „Rodzina Addamsów”.

Doświadczenie pedagogiczne

AgaBury

Od ponad 14 lat uczę śpiewu solowego, od 20 lat prowadzę zespoły wokalne. Swoje umiejętności pedagogiczne rozwijałam przygotowując do spektakli zespół wokalny Teatru „A” w Gliwicach, prowadziłam scholę parafialną w Sośnicowicach, uczyłam śpiewu w Społecznym Ognisku Muzycznym w Gliwicach, pracowałam również w ZSO nr 10 w Gliwicach.

Od 2005 pracuję w Młodzieżowym Domu Kultury w Gliwicach, gdzie założyłam i prowadzę zespoły wokalne, wśród nich: w latach 2005-2013 – zespół „Indygo”, któremu organizowałam koncerty w Polsce, Francji i Holandii oraz zrealizowałam nagranie dwóch płyt zawierający repertuar a cappella w moich autorskich opracowaniach oraz zespoły „Nastia” i „Stereo” występujące na licznych imprezach okolicznościowych w regionie, a także grupę "Wbrew Pozorom” (dawniej „Onyks”).

Indygo

W 2007r. założyłam w MDK zespół „WBREW POZOROM” (który w latach 2007-2013 funkcjonował pod nazwą ONYKS), wykonujący piosenkę turystyczną i poezję śpiewaną. Jest to zespół wokalno-instrumentalny, więc z tymi dziewczętami pracuję nie tylko nad techniką wokalną i wielogłosami a cappella, ale również nad instrumentalnymi aranżacjami utworów. W tej chwili dziewczęta same komponują piosenki, moja praca polega na naprowadzaniu na nowe pomysły, pomocy aranżacjach wokalnych i instrumentalnych, ukierunkowaniu stylistycznym tworzonej muzyki oraz oczywiście nauce poprawnej emisji głosu. „Wbrewki” w 2014r. rozpoczęły koncertować za granicą, wystąpiły na festiwalach w Appingedam w Holandii, i w Papenburgu w Niemczech. W 2015r. wybierają się na festiwal do Francji nagrywają swój debiutancki album.

onyks

Oprócz zespołów wokalnych założyłam w MDK koło śpiewu solowego, do którego co semestr jury przyjmuje najzdolniejszych młodych wokalistów z Gliwic. Tu przy mojej pomocy oraz pod okiem instruktora zajęć teatralnych kształcą swoje umiejętności, a dzięki licznym imprezom organizowanym przez MDK– śpiewają około 60 koncertów rocznie.

 

Moje największe sukcesy w pracy z zespołami wokalnymi MDK to m.in.:

  • Szereg nagród zespołu INDYGO w młodzieżowych festiwalach wojewódzkich, a następnie w ogólnopolskich konkursach szantowych, w tym zwycięstwo w debiutach festiwalu „Shanties”, nominacja do koncertu szanty klasycznej Międzynarodowego Festiwalu Shanties w Krakowie. Uzyskanie dla zaspołu Indygo zaproszeń do występu w międzynarodowych festiwalach w Paimpol (Francja), Bremen (Niemcy), Appingedam (Holandia) i Rostock (Niemcy).
  • Nagrody i wyróżnienia zespołu ONYKS w festiwalach poezji śpiewanej i piosenki turystycznej, m.in. Ogólnopolski Festiwal Pios Tur w Andrychowie (nagroda PTTK), Ogólnopolski Dębica Open Festiwal (II miejsce), Wojewódzki Festiwal Piosenki Obcojęzycznej w Szczygłowicach (II miejsce), a także 1 miejsce w ogólnopolskim festiwalu Szantki 2012. Koncerty zagraniczne zespołu – Niemcy 2011 i 2014.
  • Główne nagrody w wojewódzkich festiwalach piosenki dla zespołów KARMAZYN i NASTIA oraz pierwsze miejsca w wielu ogólnopolskich festiwalach piosenki zdobywane przez solistów MDK (szczegóły na stronie www gliwickiego MDK).

Szkolenie nauczycieli śpiewu

Jako mentor stowarzyszenia IVTOM zajmuję się szkoleniem nauczycieli śpiewu. Właściwa metodyka nauczania różnych typów głosów w czasach, kiedy mamy wiele stylistyk wokalnych, jest kluczem do sukcesu wokalisty. Szkoleni przeze mnie nauczyciele są przygotowywani do pracy z wokalistami wykonującymi dowolny rodzaj muzyki, na każdym poziomie.

Prowadzę również seminaria na konferencjach naukowych dla wokalistów i nauczycieli śpiewu, prezentując skuteczność naszej metody poprzez lekcje pokazowe.

Międzynarodowe Warsztaty Wokalne w Gliwicach

INDYGO2007Co roku w czasie ferii zimowych organizuję warsztaty wokalne w Gliwicach z udziałem najlepszych nauczycieli dobrej techniki wokalnej. Więcej w dziale „moje projekty".

W latach 2009-2010 zorganizowałam 3 edycje warsztatów jako nauczyciel SLS, następnie w latach 2011-2013 – kolejne 3 edycje jako wiceprezes NVP, a od 2014r. Międzynarodowe Warsztaty Wokalne w Gliwicach organizuję pod patronatem organizacji IVTOM.

gliwickiego MDK
 

warsztaty wokalne - oferta

powered by Nataltec